Peru

Peru, Kanion Colca

Miliony lat temu mała rzeka Colca zmieniła swoją trasę i wpłynęła do uskoku tektonicznego. Przez kolejne wieki, woda mozolnie drążyła skały aż przybrały one dzisiejszy, potężny kształt. Tak powstał Kanion Colca, położony w południowo-zachodnim Peru, około 100 kilometrów od miasta Arequipy.

Na początku chce jechać zobaczyć kanion na własną rękę, ale z powodu braku czasu, w ostatniej chwili decyduje się na zorganizowaną wycieczkę, co bardzo szybko okazuje się być olbrzymim błędem. Do pokonania w jeden dzień mamy prawie 200-stu kilometrową trasę, a taka odległość w takim tempie, nigdy nie jest dobrym pomysłem. Z Arequipy wyjeżdżamy parę godzin po północy i przez długi czas cały autobus pogrążony jest w półśnie. Gdy pasażerowie się przebudzają, kierowca zaczyna nagle wyszukiwać tysiąc powodów żeby się zatrzymać a tym samym niepotrzebnie wydłużyć i tak męczącą podróż. Przerwa na toaletę, stację benzynową, sklep z pamiątkami, restauracje…. Zaczynam sobie przypominać dlaczego nienawidzę zorganizowanych wycieczek.

P1010123

Na szczęście ostatni przystanek na trasie zachwyca. Kanion Colca to drugi najgłębszy kanion świata (pierwsze miejsce zajmuje sąsiedni Kanion Cotahuasi), jest dwa razy głębszy od najsłynniejszego Wielkiego Kanionu Kolorado. Strome ściany Colca przypominają krajobraz jak z innej planety, górne krawędzie biegną na wysokości 4000 – 5100 m n.p.m., a jego dno znajduje się na poziomie około 1400 m. n.p.m. Ze względu na tutejszą, bardzo żyzną ziemię, zbocza kanionu pokrywają malownicze pola uprawne na których sadzone są m.in. ziemniaki, cytrusy a także drzewka eukaliptusowe. Przyglądając się skalnym ścianom można odczytać w nich historię ziemi. W tutejszej historii zapisane jest również inne, ważne wydarzenie z polskim akcentem. W 1981 roku grupa polaków po raz pierwszy przepłynęło kanion kajakiem. Wyczyn ten zajął w sumie 33 dni i odbił się szerokim echem na całym świecie.

Najlepszym obserwatorium do podziwiania okolicy jest Cruz del Condor, owalna półka skalna, zawieszona tuż nad kanionem. To właśnie z tego miejsca doskonale widać olbrzymie kondory, dostojnie szybujące wprost nad głowami turystów. Czasem jest to odległość zaledwie paru metrów i wydaje się, że ptak zaraz pochwyci kogoś pazurami i porwie wysoko w niebo. Kondory są naprawdę wielkie a rozpiętość skrzydeł dorosłych osobników, dochodzi nawet do trzech metrów.

Surowość i potęga kanionu robią piorunujące wrażenie. Aż ciężko uwierzyć, że woda która drążyła skały przez tysiące lat, krok po kroku stworzyła tak niesamowity pomnik przyrody.

Reklamy

2 myśli w temacie “Peru, Kanion Colca”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s